… které dělat už teď, pro získání práce v budoucnu.

Chcete lepší práci? Vyčkáváte na správnou příležitost, až něco…? 
Aby vám neujel vlak, připravujte se na změnu předem a včas. Ke správné přípravě patří i následujících šest věcí. Nic nestojí a můžete s nimi začít ihned.  Když budete připraveni, budete se cítit jistější. Můžete tak využít svoji příležitost ve větší pohodě.

1. Budujte svou síť kontaktů

Když budete hledat nové uplatnění, kontakty jsou to první, co můžete využít. Staňte se dobří ve vytváření své sítě kontaktů. Představte nebo se nechte představit lidem, kteří vám v budoucnu mohou pomoci najít tu správnou příležitost nebo vás podpořit.

A jestli „socializing“ není zrovna váš šálek kávy, založte si profil na profesionální síti LinkedIn a začněte se propojovat s kolegy a přáteli.

2. Zapisujte si své projekty

Udržujte si vaši profesní historii živě v paměti. Zapisujte si projekty, do kterých jste byli zapojeni. O co se jednalo, co se mělo vyřešit za problém, s kým jste spolupracovali, koho jste vedli, jaká byla vaše role, atd.

Je to dobré nejen do životopisu, ale také k pohovoru. Abyste nepátrali marně v paměti, až se vás zeptají: „Vzpomeňte si na nějakou situaci v minulosti…“

3. Zjišťujte výsledky vaší práce

Výsledky, o ty jde. Někdy, respektive často, na tohle lidé zapomínají. Věřte mi, vím o tom od pohovorů své.   Na otázku „Jaký byl výsledek?“, je nejlepší odpovědět v tvrdých datech. Odpověď typu „všichni byli spokojeni“,  je slabota.

Přemýšlejte o tom, jaký měly vaše činnosti přínos?  Jaký byl váš výsledek v penězích? Dokázali jste zkrátit čas trvání nějakého procesu? Koho, nebo co, výsledky vaší práce ovlivnily? Měl váš projekt nebo návrh pozitivní dopad na druhé?

Takové informace o vás vypoví více, než název pracovní pozice. Pomohou vám při získávání práce v budoucnu. Zjišťujte je a rovnou si aktualizujte životopis.

4. Hýčkejte si vaše úspěchy

Dostali jste pochvalu před nastoupenou jednotkou? Stali jste se pracovníkem měsíce nebo jste byli členem nejvýkonnějšího týmu roku?  Dostali jste mimořádné ocenění? Byl váš projekt nebo návrh inspirací pro někoho dalšího?

Vaše úspěchy jsou vaše.  Pochlubte se jimi v životopisu a také si je připravte k pohovoru.

5. Vzdělávejte se a získávejte nové dovednosti

Využívejte příležitostí, kdykoliv se můžete vzdělávat ve svém oboru. Ale nejen to. Zkoušejte nové věci, nové postupy.  Můžete se například přihlásit dobrovolně o účast v nějakém projektu, který vede vedlejší oddělení. Rozšíříte si obzory a více se seznámíte s kolegy. A kdo ví? Třeba vás zrovna tahle zkušenost posune profesně někam dál.

6. Získávejte reference

Většina zaměstnavatelů vyžaduje od kandidátů, aby předložili, jaká mají doporučení.  Když jste v denním kontaktu s kolegy, nadřízeným nebo klienty, proč si od nich nevyžádat písemnou referenci už teď?

Získávejte také reference na svůj profil na LinkedIn. Dáváte tím totiž potenciálnímu zaměstnavateli možnost vidět vaše doporučení ještě před tím, než viděl vás. To vám může rychleji otevřít dveře na pohovor.